Gmina Wicko

Gmina Wicko swym zasięgiem obejmuje obszar 216,08 km2 zajmując północne tereny powiatu lęborskiego w województwie pomorskim. W skład Gminy wchodzi 13 sołectw: Wicko, Białogarda, Łebieniec, Gęś, Żarnowska, Wojciechowo, Sarbsk, Wrzeście, Maszewko, Charbrowo, Szczenurze, Roczczyce oraz Nowęcin. Obszar gminy stanowi część niezwykle malowniczego i atrakcyjnego Wybrzeża Słowińskiego o wybitnych walorach przyrodniczo – krajobrazowych.

Na terenie gminy, znajduje się trzecie co do wielkości w Polsce jezioro Łebsko, oraz jezioro Sarbsko i Czarne.

Znajduje się tu Słowiński Park Narodowy, 4 rezerwaty przyrody, 1 użytek ekologiczny oraz 62 pomniki przyrody.

Graniczy z gminami:

  • od Północy z gminą Łeba
  • od Zachodu z gminami Główczyce i Smołdzino
  • od Wschodu z gminą Choczewo
  • od Południa z gminą Nowa Wieś Lęborska

Przez teren Gminy przebiegają takie szlaki komunikacyjne jak: droga wojewódzka Nr 214 relacji Łeba – Lębork, droga wojewódzka Nr 213 relacji Puck – Słupsk oraz linia kolejowa relacji Lębork – Łeba.

Gmina Wicko, położona na ziemiach lęborskich, z dostępem do morza Bałtyckiego, proponuje wiele urokliwych i pięknych miejsc do wypoczynku. Niektóre miejscowości zasługują na szczególną uwagę i zainteresowanie ze strony turysty.

W Nowęcinie, który dysponuje znakomitą bazą hotelowo – noclegową, przyjemnie można regenerować siły w siodle ucząc się jazdy konnej, bądź na spacerach wśród łąk nad brzegiem jeziora Sarbsko. Można również zwiedzić Park Dinozaurów, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Malownicza miejscowość położona nad jeziorem Łebsko, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, ze ścisłym Rezerwatem Lęgów Ptasich to Żarnowska. Oferująca relaks i wypoczynek w kwaterach o wysokim standardzie, pomost widokowy sprzyjający wędkowaniu  i szlak rowerowy Łeba – Kluki to tylko niektóre jej walory. 

 Warto zatrzymać się w Sarbsku, gdzie miłośnicy windsurfingu, kajaków i rowerów wodnych, na  urokliwym jeziorze, mogą bez przeszkód uprawiać tak popularne na tym terenie sporty wodne. Pozostali miłośnicy podwodnych przygód mogą natomiast zwiedzić Park Rekreacyjno – Edukacyjny związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza.

Koniecznie należy zwiedzić stojący wśród pięknego starodrzewu, murowany z kamienia kościół z 1925 r. Przez Rezerwat Mierzei Sarbskiej, a dokładnie z miejscowości Ulinia, prowadzi droga do plaży morskiej, gdzie dostrzec można wrak niemieckiego statku „Vest Star”, który zatonął podczas sztormu w 1984 r.  Warto także obejrzeć dwór Somitzów z XVII w. oraz kościółek z 1669r z barokowym wyposażeniem w Charbrowie czy Galerię Rzeźby Współczesnej w Poraju.

Mnóstwo wrażeń i dobrą zabawę zapewniają również atrakcje znajdujące się na Farmie Alexa w Charbrowie. Panujący na miejscu sielski klimat tylko zachęca do nieposkromionej niczym zabawy.

  • Galeria Rzeźby Współczesnej w Poraju.
  • Park dinozaurów „ŁEBA PARK” w Nowęcinie
  • Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk
  • Farma Alexa