Gmina Nowa Wieś Lęborska jest jedną z największych gmin w województwie pomorskim. Na 270,39 km2 mieszka ponad 13 tys. osób. Położona jest w środkowej części powiatu lęborskiego. Gmina leży w dolinie rzeki Łeby pomiędzy terenami wysoczyzn Pojezierza Kaszubskiego i Pobrzeża Kaszubskiego. Od strony południowej otoczona jest kompleksami leśnymi stanowiącymi część Parku krajobrazowego „Dolina Słupi”. Jest to obszar urozmaicony topograficznie i atrakcyjny pod względem klimatycznym i krajobrazowym. Zróżnicowana rzeźba terenu oraz duże, otwarte przestrzenie tworzą malownicze krajobrazy i wręcz zachęcają do wędrówek pieszych, rowerowych czy konnych. Sieć rzeczna, a zwłaszcza rzeka Łeba stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki kajakowej, ale również do innej aktywności związanej z wodami powierzchniowymi np. wędkarstwem. Zwolennicy spokojnego wypoczynku nad wodą znajdą swoje miejsce nad jeziorem Lubowidz, objęte strefą ciszy i do tego otoczone kordonem lasów bogatych w grzyby. Prawdziwy raj dla wędkarzy i dla grzybiarzy! Jezioro Lubowidz to również oferta aktywnego wypoczynku – szkolenia żeglarskie, szkolenia płetwonurków, coroczne regaty na zakończenie sezonu.
Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa Nr 6 relacji Szczecin – Gdańsk, droga wojewódzka Nr 214 relacji Łeba – Lębork – Bytów. Przez teren Gminy przebiegają również linie kolejowe relacji Szczecin – Gdynia oraz Lębork – Łeba.
Warto zobaczyć tu przydrożne kapliczki i kościoły: w Łebieniu (z 1891 r.), Janowicach (z 1882 r.), Garczegorzu (z 1840 r.), Chocielewku (z 1918 r.), Leśnicach i Nowej Wsi Lęborskiej (z początku XX wieku). Ślady niedawnej, mrocznej historii znajdują się w Krępie Kaszubskiej. Na cmentarzu w tej miejscowości spoczywają więźniowie obozu koncentracyjnego w Stutthofie – ofiary „marszu śmierci”. Upamiętnia te wydarzenia usytuowana w Krępie Izba Pamięci Ofiar Marszu Śmierci. W miejscowości Leśnice znajduje się dwór wraz z późnobarokowym parkiem, pochodzący z końca XVIII wieku. W Leśnicach warto zobaczyć także park leśny pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Dwory pochodzące z końca XVIII zobaczyć można także w miejscowościach Janowice i Darżewo.
W miejscowości Garczegorze znajduje się Kaplica Grobowa murowana z przełomu XVIII i XIX wieku.